פעילויות מוצעות עם תום

כאן תמצאי את סיפור הרקע של תום, הצעות למפגשי ההיכרות עימו בגן וכן למפגשי המשך. עמוד זה כולל גם הצעה לדיון ולפעילויות לקראת חג הנוביגוד וכן לשיחות עם הילדים על חוויות שתום משתף בהן.

 

סיפור הרקע של תום

 

תום בן שש ויש לו אחות קטנה בת ארבע ששמה דריה. סבא וסבתא שלו נולדו ברוסיה והם מדברים רוסית וגם עברית. סבא וסבתא באים אליהם הרבה, במיוחד כשאימא ואבא בעבודה. סבתא מקריאה להם סיפורים יפים ברוסית ובעברית ומנגנת בפסנתר. סבא משחק עם תום ועם דריה במשחק הזיכרון, מלמד אותם שמות של ארצות ושל ערי בירה בעולם וגם מבשל להם אוכל טעים, במיוחד מאכלים מיוחדים מרוסיה. תום הכי אוהב את מרק הכרוב שסבא מכין. סבא אומר שברוסיה הרבה ילדים משחקים שחמט ושבקרוב הוא ילמד את תום ואת דריה לשחק שחמט ואז הם יוכלו לשחק ביחד.
תום אוהב לאכול מצות בפסח וסופגניות בחנוכה. הוא גם אוהב את חג הנוביגוד, שסבא וסבתא מכירים מרוסיה. בחג הזה שמים בבית עץ, שעליו סבא וסבתא וגם אימא ואבא תולים מתנות לתום ולאחותו. יש ילדים בגן של תום שלא מכירים את החג הזה והוא מספר להם עליו.
תום הולך לחוג כדורסל וכבר יודע להקפיץ טוב את הכדור, אבל הוא עדיין לא כל כך מצליח לקלוע לסל. לפעמים הוא מתעצבן מזה ואפילו קצת בוכה. תום התחיל השנה ללכת לחוג אנגלית וכבר יודע להגיד באנגלית שמות של צבעים. אימא ואבא נותנים לתום דמי כיס כשהוא לומד מילים חדשות באנגלית והוא חוסך את הכסף בקופה שלו. בכסף הזה הוא רוצה לקנות כדורסל חדש, וחולם להיות שחקן כדורסל או טייס.

 

הצעות לשיחות היכרות

 

גננת: הבוקר הגיע אלינו אורח שקוראים לו תום. תום בא אלינו, כי הוא רוצה להכיר את הילדים בגן שלנו ולשחק איתכם.
תום יושב ליד הגננת ולוחש לה באוזן. היא אומרת: תום לחש לי שהוא קצת מתבייש. הוא רוצה לספר לכם על המשפחה שלו ומציע שאולי תספרו לו קודם על המשפחה שלכם.
– מי רוצה לספר לתום על המשפחה שלו?
גננת: תום מאוד שמח ששיתפתם אותו בסיפורים על המשפחות שלכם ושואל מה אתם רוצים לדעת על המשפחה שלו.
-הגננת מאפשרת לילדים לשאול שאלות ומנהלת את השיחה והתשובות בעזרת תום.
גננת: תום אמר לי שהוא בן שש, ובשנה הבאה הוא יעלה לכיתה א'. יש לו אחות שקוראים לה דריה והיא בת ארבע. הוא גם רוצה לספר לכם על סבא וסבתא שלו, שבאו לישראל מארץ רחוקה שקוראים לה רוסיה, והם מדברים אתו רוסית. תום אפילו יודע איפה רוסיה נמצאת במפה. הנה, הוא יראה לכם…

סבא של תום מספר לו סיפורים על רוסיה, שבחורף מאוד קר שם, כל הזמן יורד שלג ויש ימים שאי-אפשר לצאת מהבית. ברוסיה וגם בישראל בימים קרים סבא מבשל מרק חם מכרוב, ממש טעים. בבית יש להם פסנתר וסבתא מנגנת עליו מנגינות מאוד יפות.
– תום שואל אם אתם רוצים לספר על סבא וסבתא שלכם או על דודים שלכם ומה אתם עושים ביחד?
גננת: באו נפרד עכשיו מתום, להתראות תום!

 

הצעות לשיחות עם חשיפה לתרבות

 

שפה

 

גננת: תום מספר שסבא וסבתא שלו גרים קרוב אליהם ובאים אליהם הרבה, במיוחד כשאימא ואבא בעבודה. תום רוצה שתדעו שהוא יודע שתי שפות – עברית ורוסית. הוא רוצה ללמד אתכם איך אומרים ברוסית "בוקר טוב" – dobrey otra . בואו נברך ביחד.
מילים נוספות:
שלום – פריבייט (priviet)
תודה – ספסיבה (spasiva)
– תום שואל אם גם אצלכם בבית מדברים לפעמים עוד שפות חוץ מעברית?
הגננת יכולה לסכם: יש הרבה משפחות שבהן סבא וסבתא או אימא ואבא באו לישראל ממדינה אחרת ובבית מדברים גם עברית וגם את השפה של המדינה שהם באו ממנה.

 

חג הנוביגוד

 

רקע לגננת:
לקוח מאתר נוביגוד ישראלי של "הבריגדה התרבותית" ומתמקד בנוביגוד בישראל. אנחנו ממליצות בחום להיכנס לאתר "נוביגוד ישראלי" להרחבה על מקורות החג, מנהגיו והאופן שבו נחוג בבריה"מ לשעבר ובישראל.

מהו הנוביגוד?
חג אזרחי-חילוני המסמן את תחילת השנה. החג נחגג ב-31.12 במאות אלפי בתים של יוצאי ברית המועצות, כמסורת אינטימית, יחד עם המשפחה הגרעינית וחברים, המקפלת בתוכה שנים של נוסטלגיה, תרבות, הומור וקולינריה.
בברית המועצות הנוביגוד היה החג החילוני הלא קומוניסטי היחיד, ולכן אִפשר מקום חופשי יותר לאדם ולמשפחה. כל החגים האחרים – יום מהפכת אוקטובר, יום השנה להולדת ללנין, האחד במאי ואחרים ייצגו את המשטר. למרות הסטיגמות, אין לחג קשר לסילבסטר הנוצרי. בעבור יהודים יוצאי ברית המועצות הנוֹבִיגוֹד הוא חג חילוני, רובם לא נתקלו בשם סילבסטר עד שהגיעו לארץ. בבריה"מ, היהודים, שלא יכלו לחגוג אף חג יהודי באופן פומבי, מצאו בנוֹבִיגוֹד נחמה והכניסו לתוכו גם ממנהגי חגים יהודיים, כגון: "דמי חנוכה", בדמות מתנות ודמי כיס לילדים.
בברית המועצות מרבית החוגגים נהגו לשלוח כרטיסי ברכה וגלויות לחג, בדומה למקובל בראש השנה, כדרך לשמור על קשר עם קרובים ומכרים רחוקים. הגלויות והכרטיסים עוטרו לרוב בציורי סמלים של החג ובכתובת "סְנוֹבִים גוֹדוֹם!" (שנה טובה). כיום, חלק ניכר בוחר לשלוח ברכת "סְנוֹבִים גוֹדוֹם" באי-מייל, או בהודעת SMS.

ממנהגי החג
יוֹלְקַה: עץ ירוק-עד מסורתי העומד מקושט במרכז סלון הבית. משפחות רבות קונות יוֹלְקַה וקישוטים לחג בחודש דצמבר, בהתקרב חג הנוֹבִיגוֹד, בחנויות שונות ברחבי הארץ. בשל היעדר העצים הטבעיים, רבים מסתפקים בתחליף יוֹלְקַה מפלסטיק. בחנויות אפשר למצוא קישוטים שונים: כדורים צבעוניים מזכוכית, בדולח או מתכת, בובות ודמויות המסמלות את החג, גרילנדות – שרשראות של נורות צבעוניות, קונפטי ושרשראות נוצצות וכמובן את הקישוט המסורתי לראש יוֹלְקַה (יכול להיות כוכב אדום, מסמלי הקומוניזם, מגן דוד, או מגן דוד בצבע אדום)
דֵד מַרוֹז וסְנֵגוּרָצְ'קַה: בבתים רבים במהלך החגיגות בערב הנוֹבִיגוֹד, אחד מבני הבית מתחפש לסבא כפור (דד=סבא, מרוז=כפור) ומפתיע את הילדים והחוגגים במתנות.
דֵד מַרוֹז מופיע וקורא לילדים להזמין את סְנֵגוּרָצְ'קַה. כל הילדים פוצחים בקריאות "סְנֵגוּרָצְ'קַה… סְנֵגוּרָצְ'קַה…"
רק לאחר קריאות ומחיאות כפיים חוזרות – שלגנית מופיעה ומצטרפת לחגיגה. לסבא כפור מתלווה נכדתו, סְנֵגוּרָצְ'קַה (סְנֵג = שלג), דמות רומנטית מאגדות עם רוסיות.
קניית מתנות לילדים היא אלמנט מרכזי בחג. לפי האגדה, סבא כפור מתגנב לבית באישון לילה, כשכל בני הבית ישנים ומניח את המתנות למרגלות היולקה. הילדים קמים למחרת ומוצאים את המתנות. בנוסף לכך, נוהגים בני המשפחה להעניק מתנות זה לזה.
ארוחת החג: חגיגה קולינארית ביתית המגיעה לשיאה בחצות, אז חולצים את בקבוקי השמפניה המבשרים על השנה החדשה ומברכים ב"סנובים גודם"!

הצעה לשיחה שבה תום משתף את הילדים בחוויות החג
כדאי שהמפגש יתקיים בשבוע האחרון של דצמבר, כשהילדים כבר מכירים את תום.
גננת: אתמול, לפני שהלכתי הביתה, תום אמר לי בהתרגשות רבה, שעוד כמה ימים הם חוגגים חג שהוא והמשפחה שלו וכל המשפחות הרוסיות חוגגים.
– אתם רוצים שהוא יספר לכם על החג המיוחד הזה?
תום מספר…
גננת: תום סיפר לי שאתמול היה לו מאוד כיף. כשאבא שלו חזר מהעבודה הוא הביא עץ ירוק-עד שקוראים לו ברוסית "יולקה". אימא שלו הביאה קופסה מלאה בקישוטים והם קישטו את העץ וגם שמו עליו שרשרת אורות והוא מאוד שמח והתרגש כשהדליקו את האורות. תום הביא לנו תמונות של העץ שלהם ושל עצים של משפחות של חברים. אני אכין לכם אלבום ותוכלו להסתכל.
– תום, אתה רוצה לספר לנו איך קוראים לחג ומה אתם עוד עושים בחג הזה?

תום מספר שלחג שלהם קוראים "נוביגוד" והוא חג שהמשפחה שלו חגגה ברוסיה כשהגיעה השנה החדשה והם ממשיכים לחגוג גם בישראל.
תום רוצה שאני אספר לכם סיפור שסבתא שלו מספרת לו כל שנה בערב הנוביגוד.
הסיפור: דוד מרוז, שהוא סבא כפור ונכדתו סנגורוצ'ק, נערת השלג, גרו ביערות המושלגים שבהם עצי אשוח. כל שנה בראש השנה שלהם סבא מרוז היה מכין הרבה ממתקים כדי לחלק לילדים, והנכדה שלו הייתה בוחרת צעצועים שהיא ידעה שהילדים מבקשים. כשהגיע הזמן, סבא לבש את התלבושת המיוחדת שלו והנכדה התקשטה בשמלה עם חרוזים נוצצים. סבא היה מכין טרויקה – כרכרה רתומה לשלושה סוסים, מעמיס את הממתקים והמתנות, וכשכולם ישנו הם עברו מבית לבית והניחו את המתנות מתחת לעצי האשוח המקושטים בבתים. בבוקר, כשהילדים היו מתעוררים, הם מצאו את המתנות ומאוד שמחו.

גננת: תום מספר לי, שבערב החג הם עושים סעודה וכל אחד מהאורחים שבאים מביא את מאכלי החג המיוחדים. הוא הכי אוהב את סלט תפוחי האדמה שסבתא מכינה, אבל יש עוד הרבה מטעמים. תום הולך לישון עוד לפני שהאורחים הולכים לביתם, כי הוא מאוד עייף ורוצה שהלילה יעבור מהר ויגיע הבוקר שיוכל למצוא את המתנות שסבא כפור יביא לו.

– הגננת שואלת את תום: באמת היו מתנות מתחת לעץ?
– תום מספר שהוא קיבל כדורסל וגם משחק שחמט והרבה ממתקים. גם אחותו דריה קבלה מתנות יפות.

סיום המפגש
– תום, מאוד שמחנו לשמוע על חג הנוביגוד. אולי תלמד אותנו איך אומרים "חג שמח" ברוסית?
-תום אומר שמברכים "prazdnikom". בואו נברך את תום ביחד בעברית ורוסית.

הצעות להעשרת חגיגת הנוביגוד בגן
מומלץ לשתף את ההורים ולהזמין אותם לקחת חלק בנעשה בגן, למשל על ידי מכתב קצר:
הורים יקרים,
במסגרת ההיכרות של ילדי הגן השנה עם ילדים מתרבויות שונות באמצעות בובות פרסונה, בתקופה זו של השנה מבקר בגן שלנו תום (הבובה). הוא מייצג ילד ישראלי, שסבא וסבתא שלו עלו מאחת ממדינות חבר העמים, ובבית שלו מדברים גם עברית וגם רוסית.
בביקוריו בגן תום מספר לנו על המשפחה שלו ועל עצמו וגם על חג הנוביגוד.
הילדים מאוד נהנים להכיר את תום, להקשיב לסיפורים שלו, לראות תמונות של היולקה המקושטת שניצבת בבית שלו; הם מתרגשים אתו מהמתנות שהוא מקבל, חווים אתו את החג ומספרים לו על עצמם ועל החגים שהם אוהבים.
אם יש מבינכם שגם חוגגים את החג – נשמח שתשתפו בסיפורים ובתמונות.
אני מציעה לכם לבקש מבנכם/בתכם שיספרו לכם על החוויה של המפגש עם תום ועל מה שהוא מספר, ולהמשיך לשוחח על כך בבית. תוכלו לראות כמה המפגש עם ילדים ישראלים מתרבויות שונות מעשיר את הילדים שלכם ותורם להם.
בברכה ותודה,

ומה עוד…
• להכין לתום עץ בגן ולקשט אותו.
• להכין לתום ברכות.
• להכין לתום מתנות בפינות היצירה.
• להכין למוקד הספרייה ספר עם תמונות הקשורות לחג.
• להכין סלסילה עם תמונות.
• להשמיע קטעי מוזיקה מ'מפצח האגוזים'.

 

שיחות ודילמות

 

האם אנחנו מתביישים?

 

גננת: היום תום עצוב ורוצה לשתף אתכם במשהו שקרה לו. אולי תוכלו לעזור לו.
חבר של תום, אילן, בא לבקר אותו בבית. תום מאוד אוהב את אילן, בגן הם תמיד משחקים ביחד. תום שמח שאילן בא.
גם סבתא של תום הייתה בבית, היא גרה עם המשפחה של תום. סבתא שלו באה לישראל מרוסיה ביחד עם ההורים שלו ומאז היא גרה איתם. סבתא של תום דיברה עם תום ברוסית. אילן שאל מה זה השפה המצחיקה שסבתא של תום מדברת ולמה היא לא מדברת עברית, כמו כולם במשפחה שלו.
תום פתאום הרגיש שהוא מתבייש שסבתא שלו לא מדברת היטב עברית, ושהוא לא רוצה שאילן יבוא אליו יותר…. אבל, הוא גם עצוב שאילן לא יבוא אליו…
– מדוע אילן אמר שסבתא של תום מדברת בשפה מצחיקה?
– למה תום התבייש?
– האם קרה לכם פעם שהתביישתם שילדים אחרים ידעו משהו עליכם או על המשפחה שלכם?
– מה הוא יכול לעשות כדי שכן יבואו אליו חברים הביתה לשחק אתו?

הבדלים בין משפחות

תום מאוד אוהב לחגוג בגן עם הגננת והילדים את ראש השנה וסוכות. אבל הוא הרגיש לא נעים כשהילדים בגן סיפרו על יום כיפור.
הרבה ילדים סיפרו שהם הלכו עם אימא ואבא שלהם לבית הכנסת, ושההורים שלהם צמו. בהתחלה תום אפילו לא הבין מה זאת אומרת "לצום", אבל אז הגננת והילדים הסבירו לו, שביום כיפור לא אוכלים. הוא סיפר לילדים שאימא ואבא שלו לא צמים ביום כיפור. הגננת אמרה שזה בסדר, כי כל משפחה יכולה להתנהג בחגים איך שמתאים לה. אבל שני ילדים אמרו שזה לא בסדר, כי חייבים לצום ביום הזה. ומי שלא צם הם לא ישחקו אתו.
– תום רוצה שתעזרו לו להבין – למה הילדים אמרו שזה לא בסדר לאכול ביום כיפור?
– מה הוא יכול להגיד להם?
– מה הוא יכול לעשות כדי שכן יהיו לו חברים?